Twój zaufany
Partner w handlu

Przechowywanie odciągniętego pokarmu- produkty Lansinoh®

14 sierpnia 2018

 

Wiemy, że odciągnięcie Twojego pokarmu kosztowało Cię sporo pracy, dlatego też ważne jest, aby przechowywać je w bezpiecznym i higienicznym miejscu. Oto kilka wskazówek dotyczących przechowywania i rozmrażania Twojego pokarmu tak, abyś była pewna, że dajesz dziecku to co najlepsze.

Poniżej znajdziesz wskazówki La Leche League International dotyczące bezpiecznego przechowywania mleka kobiecego w różnych temperaturach:

Wskazówki dotyczące bezpiecznych temperatur

qq.jpg

Schłodzony lub zamrożony pokarm może być przechowywany w:

 • Twardych plastikowych lub szklanych pojemnikach z dobrze dopasowanymi nakrętkami.
 • Pojemnikach BPA & BPS, woreczkach na pokarm, które są specjalnie zaprojektowane do przechowywania mleka kobiecego, takich jak woreczki Lansinoh®.

Inne wskazówki dotyczące przechowywania:

 • Pojemniki lub woreczki nie powinny być napełnione do samej góry – należy pozostawić co najmniej jeden centymetr wolnego miejsca, aby umożliwić zawartości zwiększanie jego objętości w trakcie zamrażania.
 • Oznacz opakowanie datą i godziną odciągnięcia pokarmu. Jeśli pojemnik nie posiada podziałki, zapisz także objętość pokarmu.
 • Pakuj i zamrażaj pokarm o objętości jednego karmienia, aby nie trzeba było wylewać naddanej ilości mleka. Pozwoli Ci to również na zmniejszenie czasu potrzebnego do rozmrażania pokarmu.
 • Nie mieszaj w jednym opakowaniu porcji pokarmu odciągniętych w różnym czasie (powyżej kilku godzin).
 • Zamrożone mleko trzymaj w środku zamrażarki, tam gdzie temperatura jest najbardziej stabilna. Temperatura po bokach zamrażarki może ulegać wahaniom, a ty chcesz uniknąć rozmrożenia części mleka, ponieważ nie może ono być kilkukrotnie rozmrażane.

W jaki sposób podgrzać mleko

 • Rozmrażaj mleko w wyższej temperaturze – pod bieżącą wodą lub w pojemniku z gorącą lub ciepłą wodą.
 • Nie doprowadzaj do wrzenia, ponieważ może to spowodować uszkodzenie niektórych składników odżywczych pokarmu.
 • Przed sprawdzeniem temperatury mleka delikatnie je zamieszaj. Delikatny ruch wirowy rozprowadzi również równomiernie składniki odżywcze w mleku. Normalnym zjawiskiem dla przechowywanego mleka jest oddzielenie warstwy mleka od warstwy śmietany. Nie należy energicznie wstrząsnąć, gdyż może to spowodować uszkodzenie niektórych składników pokarmu.
 • Do podgrzewania pokarmu nie należy używać kuchenki mikrofalowej.
 • Nie mieszaj odciągniętego mleka z mlekiem modyfikowanym. Najpierw podaj dziecku swój pokarm, a dopiero, gdy się nie naje, podaj mu mieszankę.

W jaki sposób przechowywać pokarm rozmrożony

 • Pokarm kobiecy, który było wcześniej zamrożony, może być przechowywany w lodówce przez maksymalnie 24 godziny.
 • W bardzo rzadkich przypadkach, niektóre matki, które z drobiazgową starannością ściągają pokarm i go zamrażają, odkrywają z przerażeniem, że jest on w całości zepsuty. Dzieje się tak, gdy matka produkuje mleko bogate w lipazę – jest to enzym, który rozbija tłuszcz w mleku. W zależności od poziomu tego enzymu, niektóre matki zauważają zjełczały zapach ich mleka, które było przechowywane w lodówce; niektóre zaś odnotowują to dopiero, gdy mleko już pewien czas było zamrożone i dopiero wtedy rozmrożone. Na szczęście nie zdarza się to często i można temu zapobiec, jeśli odkryjemy lipazę przed zamrożeniem mleka.

  Proponujemy mamom wykonanie testu polegającego na zamrożeniu mleka na tydzień i jego odmrożeniu, aby mieć pewność, że się nie popsuło. Jeśli ma zapach stęchlizny będzie trzeba mleko podgrzać przed zamrożeniem tak, aby dezaktywować lipazę.

  Zawsze możesz liczyć na pomoc! Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące właściwego przechowywania mleka porozmawiaj ze swoją położną lub pielęgniarką środowiskową albo też zapytaj lekarza,

 


Zobacz pozostałe aktualności